O Cobotach

Słowo COBOT coraz częściej pojawia się w z zbiorowej świadomości. Nie każdy zdaję sobie jednak sprawę z czym ma do czynienia i czym tak naprawdę Cobot różni się od robota. Samo słowo COBOT jest połączeniem słów "collaborative" oraz "robot".  Inne określenia często spotykane w publikacjach to: roboty kolaborujące, roboty współpracujące czy po prostu - bardziej "po polsku" - koboty.

Segment cobotów w tym momencie rozwija się bardzo dynamicznie i maszyny współpracujące są coraz częściej używane w zakładach produkcyjnych do automatyzacji procesów.  Także w Polsce. Widać to szczególnie po wynikach sprzedaży czołowych producentów. Jedną z wielu zalet kobotów jest ich wbudowany system bezpieczeństwa, który pozwala na interakcje z człowiekiem bez montażu dodatkowych zabezpieczeń (klatki , kraty itp.). Jest to ich oczywista przewaga nad robotami przemysłowymi które z uwagi na przytoczone wcześniej klatki są do tego nisko MOBILNE. Coboty natomiast mogą być w łatwy sposób przenoszone po zakładzie i wykorzystywane w różnych aplikacjach. Mogą wykonywać od prostych powtarzalnych zadań typu Pick&Place po skomplikowane operacje np kontroli jakości z zamontowanymi skanerami 3D lub kamerami.  Są kompaktowych wymiarów  i posiadają niewielką wagę (średnio 15-30kg).  W przeciwieństwie do większości robotów przemysłowych Coboty możemy bardzo łatwo i szybko programować. Producenci wręcz chwalą się że już po kilku godzinach nauki można programować proste aplikacje. Ograniczeniem w porównaniu do typowych robotów przemysłowych może być jedynie ich maksymalny udźwig wynoszący pomiędzy 4-15kg ale to powinno wystarczyć w większości aplikacji.

Wszystkie te cechy : mobilność, wbudowane funkcje bezpieczeństwa czy też łatwość obsługi budują przewagę nad innymi rozwiązaniami (np robotami przemysłowymi) i decydują o wszechstronności Cobotów. Roboty współpracujące rosną w siłę.  W tym momencie Coboty dzięki ich coraz większej dostępności pracują już nie tylko w rozpoznawalnych na całym świecie markach: Continental , Ford, Nissan, Loreal, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach. 
Od niedawna na Polskim rynku dzięki RentCobot.com jest możliwość wynajęcia Cobota na godziny
- w każdym przedsiębiorstwie.